Home    Personnel     Facilities     Research     Lab Safety     Contact

News - Announcements - Updates

[Exams / Εξετάσεις]     [Courses / Μαθήματα]     [General / Γενικά]

*Παλαιότερες ανακοινώσεις σε αυτήν την ιστοσελίδα διατηρούνται για περίπου ένα ημερολογιακό έτος.

Ανακοινώσεις σχετικές με εξεταστικά θέματα προπτυχιακών μαθημάτων

(Announcemetns related to course exams)

Ακαδημαϊκό Έτος Οκτ. 2018-Σεπτ.2019
Από 1η Οκτωβρίου 2018 οι ιστοσελίδες των υποχρεωτικών μαθημάτων "Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών Ι & ΙΙ" καθώς και των μαθημάτων επιλογής "Διαγνωστικές Μέθοδοι στη Μελέτη των Υλικών", "Σχεδιασμός Προηγμένων Υλικών και Διατάξεων", και όλη η σχετική πληροφόρηση και επικοινωνία για αυτά τα μαθήματα, αναβαθμίζονται και μετατίθενται στην πλατφόρμα της υπηρεσίας ηλεκτρονικών μαθημάτων του Πανεπιστημίου (https://elearning.auth.gr) στην οποία η πρόσβαση δεν είναι πλέον ελεύθερη παρά μόνο με ιδρυματικούς λογαριασμούς.

.

Ανακοινώσεις σχετικές με τον προγραμματισμό προπτυχιακών μαθημάτων

(Announcements related to course schedules)

Ακαδημαϊκό Έτος Οκτ. 2018-Σεπτ.209
Από 1η Οκτωβρίου 2018 οι ιστοσελίδες των υποχρεωτικών μαθημάτων "Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών Ι & ΙΙ" καθώς των μαθημάτων επιλογής "Διαγνωστικές Μέθοδοι στη Μελέτη των Υλικών", "Σχεδιασμός Προηγμένων Υλικών και Διατάξεων", και όλη η σχετική πληροφόρηση και επικοινωνία για αυτά τα μαθήματα, αναβαθμίζονται και μετατίθενται στην πλατφόρμα της υπηρεσίας ηλεκτρονικών μαθημάτων του Πανεπιστημίου (https://elearning.auth.gr) στην οποία η πρόσβαση δεν είναι πλέον ελεύθερη παρά μόνο με ιδρυματικούς λογαριασμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ (ΑΚ. ΕΤΟΣ 2018-2019)

AΡΧΕΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ:
Εισαγωγικές Σημειώσεις στην Κρυσταλλική Δομή των Στερεών

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Οι εκφωνήσεις και απαντήσεις των θεμάτων του Ιανουαρίου 2015
Οι εκφωνήσεις και απαντήσεις των θεμάτων του Ιανουαρίου 2017

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΔΟΜΗΣ (4-02-2019)
Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται, κατά το δυνατόν, επεξηγηματικά, οι απαντήσεις των θεμάτων (Ζασπάλη) της εξέτασης της 4ης Φεβρουαρίου 2019

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ (7-02-2019)
Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται οι απαντήσεις των θεμάτων (Ζασπάλη) της εξέτασης της 7ης Φεβρουαρίου 2019

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΝΑΝΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ & ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ (ΑΚ. ΕΤΟΣ 2018-2019)

Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται σημειώσεις των διαλέξεων στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογία Λεπτών Υμενίων και Επιφανειακής Κατεργασίας".
Επιπρόσθετα, στο αρχείο που επισυνάπτεται εδώ παρατίθενται σε μορφή .pdf οι διαφάνειες που αφορούν σε διάφορες εφαρμογές ανόργανων υμενίων

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ (ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ (Σημειώσεις επιλεγμένων διαλέξεων)
17 Μαίου 2016: Στο αρχείο που επισυνάπτεται δίνεται η 6η σειρά σημειώσεων που αποτελείται από τις διαφάνειες του μαθήματος.
17 Μαίου 2016: Στο αρχείο που επισυνάπτεται δίνεται η 5η σειρά σημειώσεων που αποτελείται από τις διαφάνειες του μαθήματος.
31 Μαρτίου 2015: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται κάποιες βοηθητικές σημειώσεις από την πέμπτη διάλεξη του μαθήματος στο οποίο έγινε αναφορά σε διεργασίες πυροσυσσωμάτωσης υγρής φάσης και πυροσυσσωμάτωσης υπό πίεση.
24 Μαρτίου 2015: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται κάποιες βοηθητικές σημειώσεις από την τέταρτη διάλεξη του μαθήματος στο οποίο έγινε αναφορά στα στάδια, στους μηχανισμούς και στις κινητικές της πυροσυσσωμάτωσης.
18 Μαρτίου 2015: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται κάποιες βοηθητικές σημειώσεις από την τρίτη διάλεξη του μαθήματος στο οποίο έγινε αναφορά στις θερμοδυναμικές αρχές και αίτια ανάπτυξης βαθμίδων για την έναρξη της πυροσυσσωμάτωσης.
12 Mαρτίου 2015: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται κάποιες βοηθητικές σημειώσεις από τη δεύτερη διάλεξη του μαθήματος "Μεταφορά Αποτελεσμάτων από το Εργαστήριο στη Βιομηχανική Παραγωγή" και στο οποίο, μεταξύ άλλων, έγινε αναφορά σε χημικές διεργασίες στερεών. Το αρχείο είναι προστατευμένο με κωδικό ο οποίος θα δοθεί στο μάθημα.

Βαθμολογία Σεπτέμβριος 2019

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ
4 Ιουλίου 2017: Η βαθμολογία στο μάθημα θα είναι μια και θα ανακοινωθεί συνολικά. Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται ορισμένα ενδεχομένως ενδιαφέροντα στοιχεία για τη βαθμολογία στο τμήμα του μαθήματος που αφορούσε στην ύλη με διδάσκοντα Β. Ζασπάλη
3 Ιουλίου 2017: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται επεξηγηματικά οι απαντήσεις των θεμάτων της εξέτασης της 3ης Ιουλίου 2017 στο μάθημα των προηγμένων κεραμικών.
30 Μαίου 2017: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται τα κεφάλαια των σημειώσεων που έχετε παραλάβει, το περιεχόμενο των οποίων αποτελεί την εξεταστέα ύλη του μαθήματος.

24 Μαρτίου 2017: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται πρόσθετες σημειώσεις εμβάθυνσης στις ενδογενείς, εξωγενείς και ηλεκτρονιακές ατέλειες των υλικών
2 Μαρτίου 2017: Στο αρχείο που επισυνάπτεται παρατίθενται σημειώσεις σχετικές με το μάθημα του εαρινού εξαμήνου "προηγμένα κεραμικά"

Lab of Materials Technology